Przewodnik plików ustawień DC++

admin
Site Admin
Posty: 79
Rejestracja: śr 12 sty 2022, 13:24

Przewodnik plików ustawień DC++

Post autor: admin »

Przewodnik plików ustawień DC++


W odróżnieniu od większości aplikacji DC + + nie używa Rejestru Systemu Windows, aby zapisać swoje ustawienia. W zamian, większość ustawień i danych aplikacji jest zapisanych w indywidualnych plikach. Ustawienia są zapisywane w różnych plikach formatu XML. To prawdziwe ułatwienie, gdyż pliki XML mogą być otwierane przez każdy edytor tekstowy, więc w przypadku jakichkolwiek problemów ustawienia są dostępne również poza programem.


W tym artykuje FAQ znajdziesz potrzebne informacje na temat ustawień tych właśnie plików, ich możliwej lokalizacji oraz jak jak je przenieść na inny komputer czy instalacje Windows.


Do czego służą poszczególne pliki ustawień DC++ ?


DC++ posiada wiele plików w celu przechowywania różnych rodzajów aplikacji i ustawień. Oto kompletna list ustawień utworzonych i używanych przez DC++:

DCPlusPlus.xml
To główny plik ustawień DC++, przechowuje wszystko co możesz ustawić z zakładce Ustawienia, łącznie z listą udostępnianych w programie folderów. Dodatkowo plik przechowuje wszystkie widoczne ustawienia GUI, rozmiar i pozycje kolumn i podziału okien oraz listę obecnie otwartych zakładek.
Favorites.xml
Ten plik przechowuje listę twoich ulubionych hubów i ulubionych użytkowników wraz ze wszystkimi właściwościami, łącznie z informacjami logowania i hasłami.
Queue.xml
Pozycje kolejki pobierania oraz ich właściwości są zachowywane w tym pliku ustawień. Plik ten również zawiera informacje o kawałkach (częściach) plików z kolejki które już zostały pobrane.
HashIndex.xml
HashData.dat
Te pliki zawierają indeksy plików udostępnianych i plików w kolejce. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule.

ADLSearch.xml
Ten plik przechowuje zdeiniowane szukania ADLS.
Users.xml
This is a temporary file for storing some user nicks to be able to display nicks correctly in the program interface when the users are offline.
Plugins.xml
This file contains the list of installed plugins and their specific settings.
Notepad.txt
Plik przechowuje zawartość okna Notatnika. Ten jednak plik jest zachowywany przy każdej sesji.
DcppBoot.xml
Plik jest jedynie wykorzystywany przy starcie programu i przechowuje informacje gdzie program DC++ znajdzie reszte potrzebnych plików. Definiuje również ścieżki domyślnych folderów tymczasowych i zakończonych pobierań.Powyższa informacja dotyczy ostatnich wersji DC++. Starsze wersje mogą nie posiadać niektórych plików lub inaczej reagować.


Gdzie mogę znaleźć pliki ustawień?


Istnieją trzy możliwe lokacje plików ustawień DC++ (najbardziej prawdopodobne wylistowane jako pierwsze):


 1. Podfolder DC++ w twoim profilu użytkownika w Aplikacji Danych. To najbardziej prawdopodbna lokalizacja plików ustawień jeżeli użytłeś instalatora (.exe) by zainstalować lub uaktualnić wersje DC++. Najbardziej typowa ścieżka to
  • C:\\Users\\[your username]\\AppData\\Roaming\\DC++\\
 2. W tym samym folderze gdzie znajduje się plik wykonywalny DC++ (DCPlusPlus.exe). Będzie to domyślna lokalizacja plików ustawień jeżeli wybrałeś wersje programu spakowaną w paczkę zip ze strony pobierań programu.
 3. Ścieżka prowadząca do folderu z plikiem wykonywalnym DC++ (DCPlusPlus.exe). W tym przypadku ścieżka jest ręcznie ustawiania w dcppboot.xml.

Aktualna lokalizacja plików zależy od zawartości pliku zwanego dcppboot.xml. Plik ten zawsze znajduje się w tym samym folderze gdzie plik wykonywalny DC++ (DCPlusPlus.exe). Jak wspomniano poprzednio, dcppboot.xml może zostać otwarty zwykłym edytorem tekstowym lub przeglądarką. Pozatym ustawienia same w sobie zawierają krótkie wyjaśnienie możliwych opcji i ich efetków. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule.


Powyższa informacja dotyczy najnowszych wersji DC++. Starsze wersje mogą się różnić.


Jak przenieść istniejące ustawienia do innej instalacji programu?


W skrócie, wykonaj kopie plików ustawień wylistowanych powyżej, potem po nowej instalacji skopiuj wszystkie te pliki do tej samej lokalizacji gdzie znajdowały się poprzednio. Jeżeli umieścisz je we właściwym miejscu, DC++ automatycznie ich użyje. Może to zostać wykonane poprzez następujące proste kroki:
 1. Zlokalizuj pliki ustawień w starej instalacji programu sposobem opisanym powyżej.
 2. Wykonaj kopię plików, które chcesz zachować.
 3. Zainstaluj DC++ na nowym systemie operacyjnym. Włącz program raz aby utworzył potrzebne foldery.
 4. Zamknij DC++!
 5. Jeżeli użyłeś instalatora (.exe) aby zainstalować DC++ to umieść kopie swoich plików ustawień w podfolderze DC++ w folderze Aplikacji Danych w swoim profilu użytkownika (sprawdź dokładną ścieżke swojego systemu opeacyjnego powyżej). Jeżeli pobrałeś skompresowaną wersję binarną DC++ (.zip, wersja przenośna) to umieść kopie swoich plików ustawień w folderze gdzie rozpakowałeś pliki binarne. Jeżeli system zapyta, to nadpisz starsze wersje plików kopiowanymi.
 6. Zrestartuj DC++. Skończyłeś.

Warning: do not unpack the portable (zipped) version of DC++ under the Program Files folder unless you have the UAC service completely disabled. Doing so may cause loss of settings and/or unfinished downloads due to Microsoft's User Account Control Data Redirection technology.


How do I move my incomplete downloads, plugins configuration and other (temporary) data of DC++ to another installation?


Aby móc dokończyć pobieranie zaczętych plików musisz skopiować niedokończone pliki (.dctmp) do nowej instalacji. Lokalizacja tych plików zależ od ustawień Katalogu plików tymczasowych. Musisz przenieść niedokończone pliki do domyślnej lokalizacji nowej instalacji DC++ lub skopiować je do jakiego chcesz folderu i ustawić ścieżke do niego w lokalizacji Katalogu plików tymczasowych ustawień DC++. Zamknij DC++ w czasie kopiowania plików!


Uwaga: Nie łącz się z hubami i nie zaczynaj pobierania dopóki nie ukończysz kopiowania niedokończonych plików. Może to zresetować niektóre pobierania, więc utracisz procesz pobierania i pliki zaczną się pobierać od początku. W tym wypadku musisz nadpisać nowo powstałe pliki tymi z poprzedniej instalacji oraz użyć w oknie Kolejka komendy menu 'Sprawdź ponownie łączenie', by powrócić do procesu pobierania pliku.


Istnieją inne dane które mógłbyś chcieć przenieść do nowej instalacji:
 • Certyfikaty bezpieczeństwa : możesz potrzebować przenieść twoje własne lub wygenerowane pliki certyfikatów by je posiadać logując się na bezpieczne huby. Ich lokalizacja jest sprecyzowana w panelu Certyfikaty Bezpieczeństwa. Domyślnie znajdują się one w podfolderze 'Certificates' znajdującym się w tym samym folderze gdzie twoje pliki ustawień.
 • Hublisty pamięci podręcznej : istnieje możliwość że nie będziesz mógł pobrać swoich starych hublist przy nowej instalacji programu (mogą być tymczasowo niedostępne, już nie kontynuowane, itd... ). By zapobiec utracie twoich ulubionych hublist możesz skopiować ich tymczasowo utworzone wersje w plikach. Możesz je znaleźć w podfolderze nazwanym 'HubLists' znajdującym się w tymczasowym folderze DC++ (czytaj poniżej).
 • Zachowane listy plików : jeżeli posiadasz zapisane pobrane listy plików, możesz je również przenieść. Skopiuj zawartość podfolderu 'FileLists' znajdującego się w tymczasowym folderze DC++ (czytaj poniżej).
 • Plugin settings : to move the settings specific to your installed plugins you need to copy the file named 'Plugins.xml'. In case of .dcext packaged plugins you have to reinstall them manually in the target system. If any of your plugins are in pure .dll format then the only way of reusing the plugin settings is to copy the .dll files to the very same path as they were before in the old installation.

Lokalizacja tymczasowego folderu danych zależy od lokalizacji plików ustawień (opisanych powyżej):
 • Jeżeli pliki ustawień znajdują się w folderze programu wtedy podfolder dla tymczasowych danych również tam się będzie znajdował, w tym samym folderze.
 • Jeżeli pliki ustawień znajdują się w profilu użytkownika wtedy (w typowym przypadku) znajdziesz tymczasowe foldery w następującej lokalizacji:
  • C:\\Users\\[your username]\\AppData\\Local\\DC++\\
ODPOWIEDZ